Dünyada pandemi sürecinden kaynaklı olarak piyasa durdu denilebilecek kadar düşüşler meydana geldi. 1 Temmuz itibariyle normalleşme süreci daha da hızlı ilerliyor. Borsa İstanbul gündeminde de artık normalleşme söz konusu.

28 Şubat tarihinde Borsa İstanbul için açığa satış söz konusu olmuştu. Korona virüsten sürecinden dolayı alınan bazı tedbirler nedeniyle borsada durgunluk söz konusuydu. Normalleşme süreciyle beraber borsa da normalleşme BIST 30’da açığa satış önleminin kalkmasıyla gündeme geldi.

Devre Kesici Hareketleri Gevşetilmeli

Uzmanlar açığa satış önleminin kalkmasıyla birlikte devre kesici hareket aralığında da bir iyileşme yapılmasının gerekli olduğunu düşünüyorlar. taban ve tavan fiyatlarının aşağı ve yukarı olmak üzere yüzde 10 hareketi şu an için uygulanmaktadır. Devre kesici için bu hareket aralığının gevşetilmesini bekliyorlar. Ek olarak Borsa İstanbul’da yeni yatırım taleplerinin de kaçırılmaması adına yeni yöntemler geliştirmeler söz konusu. Normalleşme sürecinin borsaya yansıma zamanı bizce çoktan geldi de geçiyor bile.

2020 Yılı Borsa Endeksi Değer Kazanmaya Geçti

MSCI Dünya Borsa Endeksi Şubat ve Mart aylarında yüzde 20 değer kaybetmişti. Nisan ayında yüzde 4,6 değer kazanmasının üstüne Haziranda da yüzde 2,5 oranında daha üst seviyeye taşındı. Böylelikle; 2020 yılının aktif döneminde ortalama olarak yüzde 19 artış meydana gelmiş oldu. Borsa İstanbul da dünya endeksi gibi Haziran ayını oldukça iyi bir şekilde kapattı. Uzman analistlerin tahminlerine göre bu yükselişlerin merkez bankalarının faiz indirimlerinden kaynaklı olması. Bankaların uygulamakta oldukları faiz indirimleri, borsa piyasasına da olumlu bir şekilde yansıyor.

Normalleşme süreci BIST 30 ile başladı fakat uzman tavsiyelerine göre BIST 100 için de açığa satış önlemlerinin kalkması gerekiyor. Belki de ön deneme BIST 30 dahilinde başlatılan açığa satış önleminin kaldırılması BIST 100 için de uygulanmaya başlanacaktır.

Devre Kesici Aralığının Genişletilmesi Yeni Yatırımcılara Risk Olabilir

Önerilere ve gerekliliklere ek olarak devre kesici oranının da gevşetilmesi söyleniyor. Gevşetilen ya da gevşetilecek oranla beraber kurulabilecek olan yeni sistemler ile var olan 300 bin yeni yatırımcının da korunması planlanıyor. Çünkü bilinçsiz ya da tecrübesiz bir şekilde borsa içerisinde hareket eden bir yatırımcı bir anda yatırımının anlamlı bir bölümünü kaybedebilir.

Yatırımcıları korumak için de gün gün inceleme yaparak sürekli bir marj görüntüleniyor ise ya da standart sapmanın 2 veya 3 kat bir fiyat hareketliliği meydana geliyorsa bu noktada bir sınır ile marjı korumak mümkündür. Yeni yatırımcıları korumak adına bir takım gereksinimlerin getirilmesi, devre kesici hareket kabiliyetinin arttırılması ile birlikte kaçınılmaz bir hal alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir