Halk Yatırım demir çelik sektörünü ele aldı ve bu konudaki araştırma raporlarını sundu. Demir çelik sektörü ile direk ilgili olan inşaat sektörü de konuya dahil oldu.

Kardemir Hisse ve Erdemir hisse durumları ne olacak?Demir çelik sektöründe faaliyetlerini sürdüren Erdemir ve Kardemir hisseleri ile ilgili görüşleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Demir Çelik Sektöründe ‘V’ Tipi Hareket Bekleniyor

Türkiye Halk Bankası’nın %99,96 oranında iştiraki olan Halk Yatırım demir çelik sektörüne ait araştırmalarının raporunu sundu. Raporda açıklanan makroekonomik boyuttaki verilere göre ilk toparlanma hareketinin ‘V’ tipi toparlanma şeklinde olacağı belirtildi.

Salgının olumsuz etkisi olarak küresel anlamda sanayi üretim faaliyetleri ile birlikte ticaret aktiviteleri neredeyse durma noktasına kadar geldi. 2020 yılının Ocak ayından Nisan ayına kadar yaşanan bu düşüş oranlandığında, seviye %15-20 bandına kadar yükseldi. Nisan Mayıs ayları dahilinde ise diplere ulaştı.

‘V’ tipi hareketten aşağı yönlü ivme oldukça ilerledi. Ancak raporlara göre şimdi sıra ‘V’ tipi ivmenin diğer yarısına geldi. Yükseliş eğrisi göstermesi beklenen demir çelik sektöründe Kardemir, Ereğli Demir Çelik ve Kardemir firmaları bu konu dahilinde ele alındı. İşte sonuçlar.

Çin’de yatırımlar ve sanayi üretimleri toparlanma aşamasındadır. Dünya’nın en büyük demir çelik tüketicisi olan Çin’deki bu olumlu gelişme ile birlikte ülkemizde demir çelik üretimi yapmakta olan şirketlerin bu durumdan olumlu yönde etkileşim göstermesi bekleniyor. Ayrıca toparlanma eğilimlerinin sadece Çin’de değil aynı zamanda küresel olarak (ABD, Almanya ve Avrupa’nın diğer ülkeleri) bazında sürmesi sektörün önünü açan bir diğer gelişmedir.

Türkiye Ekonomisi Haziran’da Hızlı Refleks Gösterebilir

Halk Yatırım raporunda Türkiye Ekonomisi konusunu da ele aldı. Yılın ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisinin %4,5 oranındaki büyüme performansı salgın sebebi ile durdu. Mart ayında ilk koronovairsüs vakası görüldü ve Nisan-Mayıs ayında köklü değişimler görüldü. Karantina önlemleri ile ilgili uygulamalara başlandı. Bu uygulamaların doğrultusunda üretim, tüketim ve devamında da yatırım ile birlikte ticaret aktivitelerinde ciddi anlamda yavaşlama görüldü. Hatta öyle ki ihracatta yaşanan yıllık daralma %40 seviyesine ulaştı.

Sıra geldi güzel günlere ve sevindirici habere! Halk Yatırım’ın analizleri, Türkiye ekonomisinin hızlı bir şekilde refleks göstererek sıçrayış yaşayacağını öngörüyor. Haziran ayı itibari ile güçlü bir toparlanmanın yaşandığı görülmektedir. Söz konusu toparlanma sürecinin daha hızlı bir şekilde yukarı yönlü ivme kazanacağı düşünülüyor. Sebepleri ise; kart harcamaları, konut ve otomotiv satışları, elektrik tüketimi gibi değerlerin artarak normalleşme seviyesini yakalamış olmasıdır.

Erdemir ve Kardemir Hisse Değerleri Neden Yükselebilir?

Halk Yatırım Erdemir ve Kardemir hisse değerlerinde yükseliş bekleyenler arasında yer alıyor. Yurt içi piyasasında gözlemlenen iyileşmeden her iki şirketinde nasibini alacağı öngörülüyor.  Nedenlerini ise şu şekilde açıklamaktadır.

“Haziran ayı itibari ile sanayi üretiminin toparlanması bekleniyor. Sanayi üretimi sektöründeki çalışmaları sebebi ile Erdemir hisse değeri yükselen ivme göstermesi muhtemel bir sonuçtur. Kardemir ise bu dönem içerisinde güçlenen ve hala daha güçlenme süreci içerisinde olan inşaat sektöründen olumlu olarak nasibini alacaktır. İnşaat aktivitesi beraberinde bu dönemde fayda sağlayacak olan şirketler arasında Kardemir’i de görüyoruz.”

EREGL ve Kardemir Hisse Tahminleri

Halk Yatırım içinde bulunduğumuz dönem dahilinde yükseleceğini öngördüğü ERGL ve KRDMD hisse değerleri konusunda analiz raporlarını sundu. Analiz raporunda ise hisse tahminlerini şu şekilde bildirdi.

  • EREGL hisseleri için 12 aylık hedef fiyat 10,50 TL.
  • KRDMD hisseleri için 12 aylık hedef fiyat 4,00 TL.

Sonuç olarak ise Halk Yatırım;

EREGL hisse için TUT, KRDMD hisse için ise AL tavsiyesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir