24 Haziran Çarşamba günü Halk Yatırım tarafından sunulan Hisse araştırma Şirket raporu içerisinde Yataş hisseleri mevzu bahisti. O günlük Yataş hisse fiyatı 8,12 TL iken, Halk Yatırım bu fiyatın 12 aylık hedef içerisinde 12,74 TL’ye ulaşacağını öngördüğünü bildirdi. Halk Yatırım şirket raporundaki tahmin gerçekleştirse Yataş A.Ş. ortalama 12 aylık süreç içerisinde %57 oranında getiri potansiyeline sahip.

Ekstra olumsuzluklara sebep olacak gelişmelerin yaşanamaması durumunda Halk Yatırım’ın şu anki durum analizi ile vardığı neticeler;

  • Yataş 2020 yılını 238 milyon TL ve 2021 yılını ise 328 milyon TL FAVÖK ile tamamlayacağını,
  • FAVÖK marjının ise 2020 yılında yüzde 15,7 ve 2021 yılında ise yüzde 16 düzeyinde gerçekleşeceğini raporluyor.

FAVÖK Nedir?

Şirketlere ait mevcut faaliyet karlılığının temsili bir şekilde hesaplanması sonucunda elde edilen bir nevi karlılık ölçüsüdür. Ancak bu faaliyet karlılığını gösteren muhasebe ölçüsünün içerisine faiz, vergi, amortisman ve itfa öncesi kazancı, şirketin gelirleri, faiz giderleri, vergiler, amortisman ve itfa payları dahil edilmemektedir. Tüm bu kalemlerin listeden çıkartılmasının sonucunda elde edilen karlılık ölçüsüne FAVÖK denilmektedir.  Açılımı ise ‘Faiz-Amortisman-Vergi-Öncesi-Kâr’ dır.

26 Haziran Cuma Günü Yataş Hisse Durumu Ne Oldu?

Bugün Yataş hisse değerleri 8,27 TL ile 8,48 TL arasında gidip geldi. Günü 8,35 ile kapayan Yataş bir önceki gün kapanışını 8,34 TL’den vermişti. Dün elinde Yataş hisse payları bulunanlar bugün %0,12 oranındaki kar ile günü sonlandırma şansını buldu.

Halk Yatırım Yataş Hisseleri için Neden AL Tavsiyesinde Bulunuyor?

Yatırım şirketinin sunmuş olduğu Yataş hisselerinde ‘Al önerisi ‘için hazırlanmış bir şirket raporu var. Özet olarak sizlere bahsedeceğimiz bu raporun tamamına ulaşıp daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Halk yatırım, Yataş hisseleri için 12 aylık dönem içerisinde %57 oranında yükselme bekliyor. Bu yüksek getiri potansiyelinin sebebini ise şu temellere dayandırıyor.

Öncelikle Yataş A.Ş.’nin marka çeşitlendirme ve ertelenen taleplerden dolayı büyük bir sıçrayış içerisinde olacağı öngörülüyor. Pandemi sebebi ile uzun zamandır ertelenen düğünlerin üst üste yapılacak olması ve ertelenen taşınmaların hızlı bir şekilde gerçekleşmesi ihtimali de Halk Yatırım’ın neden 1 yıllık süreçte Yataş hisselerine ‘AL’ tavsiyesinde bulunduğunu açıklayan bir diğer neden olarak karşımıza çıkıyor.

Mobilya KDV Oranı Yüzde 18’den Yüzde 8’e Düşürülmüştü

2020 yılı başında mobilya ürünlerine uygulanan vergilendirme oranlarında değişikliğe gidilmiş ve sonucunda yüzde 18 olan KDV uygulaması yüzde 8’e çekilmişti. KDV oranlarındaki düşüş sonucunda satış fiyatlarında görülecek indirimli fiyatlar da Yataş firmasına ait hisselerin artışına sebep olabilecek bir etkendir.

Halk Yatırım’ın Yataş hisse için ‘AL’ tavsiyesinde bulunmasının nedeni KDV oranındaki düşüş ile de bitmiyor. Düşük faiz ortamında artan ev satışları, Yataş’ın devam ettirmekte olduğu yeni mağaza açılışları ve sektörü canlandırma etkisine sahip olan sosyal hayatı desteklemek üzere sunulan kredi paketleri ile Yataş hisse paylarının yükselişe geçebileceği öngörülüyor.

Yataş Divanev ile Pazar Payını Arttırmayı Hedefliyor

Büyük mobilya şirketlerinden olan Yataş, ek pazar payı kazanmak için düşük ve orta fiyat çizgisine sahip olan ürünlere ait satışların gerçekleşeceği Divanev markasını kurmuştu. Böylelikle daha dar gelirli kesimlere de hitap ederek müşteri portföyünü genişletmeyi hedeflemişti. Halk Yatırım, bu stratejik adımın Yataş’ın uzun vadede finansal anlamda güçlenmesine etken olacağını ön görüyor.

Tam Pandemi öncesi atmış olduğu bu atılım ile aslında Yataş 100 Divanev mağazası kurmayı hedefliyordu. Ancak salgın sebebi ile mağaza sayısı 70-80 seviyelerinde kaldı. Şimdi kaldığı yerden bu kalan mağaza açılışlarını gerçekleştirmesi durumunda ekstra bir yatırım maliyeti de olmayacak. Çünkü bu markanın mağazaları franchise sisteminde hizmet sunacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir