Para kazanmak için borsaya yönelen kişilerin öncelikle borsanın ne olduğunu ve borsa sisteminin nasıl çalıştığını bilmesi gerekmektedir. Aksi halde hiçbir bilgi sahibi olunmayan bir sitemden kazanç ve başarı beklemek hiç de mantıklı olmayacaktır.

Borsa nedir konu başlığımızın içerisinde, borsa sisteminin nasıl çalıştığını temel hatları ile öğrenebileceksiniz. Ayrıca para kazanma ile para kaybetmenin ne şekilde gerçekleştiğini yine ana hatları ile size sunmaya çalışacağız. Borsa hakkındaki daha detaylı bilgilere ise sitemizi takip ederek erişebilirsiniz.

Borsa Mantığı Nasıldır?

Kayıp ve kazanç kavramının sürekli dönmekte olduğu borsanın anlaşılabilmesi için bu sistemin temel mantığını ele almak istedik.

Öncelikle borsa nedir sorusunun cevabına yönelim. Borsa, halka arz edilmiş olan şirket hisseleri üzerine ticaretin sürdürüldüğü (alınıp satılmasının mümkün olduğu) platform olarak tanımlanabilir. Tanımından da anlaşılacağı üzere bu platformdaki kayıp ve kazançlar, alınıp satılabilen hisse senetlerinin arasındaki fiyat farkından oluşmaktadır.

Borsa,

Yatırımcılar için alım satım yapabilecekleri (ticaretlerini gerçekleştirebildikleri) kazanç ya da gelir elde etme imkanlarının olduğu bir platform iken,

Hisse senetlerini piyasaya süren şirketler için de nakit sermaye kaynağı olarak düşünülebilir.

Bir şirket yeni bir yatırım yapmak ya da yeni bir projeyi başlatmak için nakit paraya (sermayeye) ihtiyaç duyduğu zamanlarda hisse senetlerini satışa çıkarabilir. Bu hisse senetlerini birbirleri arasında alıp satan yatırımcılarda kar elde etmek için borsaya dahil olabilir.

Borsa Sistemi Nasıl İşler?

Borsa sistemindeki kazanç modeli, hisselerin fiyatı düşükken satın alınıp fiyat yükseldiğinde satmaya yöneliktir. Hisse senedi ne kadar ucuza satın alınır ve ne kadar da üst fiyattan satışa çıkartılırsa elde edilen kar da bu oranda artmaktadır.

Borsa sistemi içerisinde birçok değişkenden bahsetmek mümkün. Hangi hissenin seçileceği, hisse senetlerin ne kadar süre elde tutulacağı ve ne zaman elden çıkarılacağı, mevcut grafik için yorum üretme yeteneği ve analiz yapma yöntemleri her yatırımcı tarafından zamanla geliştirilir.

Yatırımcıların, borsaya giriş yapmadan önce piyasa hakkında ve borsanın önemli kriterleri hakkında yeterli bilgiye sahip olması gerekir. Yeterli bilgiye sahip olmayan kişiler ya da uzman görüşü ile parasını daha güvenli bir şekilde arttırmak isteyenler finansal danışmanlık şirketleri ile çalışmayı düşünebilirler.

Özetle;

Sermayeye ihtiyaç duyan şirketler, ihtiyaç duydukları kadar hisse miktarını satışa çıkarırlar. Yatırımcılar ise bu hisse senetlerini düştüğü zaman satın almaya, fiyatı arttığı zamanlarda ise satarak kar elde etmeye çalışırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir