Borsa hakkında hiçbir şey bilmeden bu sistemden kazanabilir misiniz? Elbette kazanabilirsiniz. Ancak böyle bir durumdaki kazanç maalesef ki tamamen o anki şansınıza bağlıdır ve tesadüfi bir şekilde gerçekleşecektir. Borsa oynamaya devam ettiğinizde kayıplar yaşamanız ise büyük bir olasılık olacaktır. Borsada bilgi ve tecrübe, öncelikle bu sebeple oldukça önemlidir.

Borsaya tam olarak hakim olan bir kişinin kayıp yaşama durumu var mı? Elbette ki borsada kayıp yaşama riski her zaman var. Her ne kadar borsanın kurdu olmuş olsanız bile ansızın gelişen bir şirket haberi ile tüm analizleriniz gerçekliğini yitirebilir. Ancak borsada risk genel olarak ölçülebilir bir yapıdadır. Riskli şirket hisseleri veya garanti şirket hisseleri olarak değerlendirilebilen hisseler vardır. Bu durum A şirketinin hisseleri her zaman kazandırır, B şirketinin hisseleri ise hep kayıp yaşatır şeklinde değildir. Yılın belirli dönemlerinde firmaların kazandığı veya kayıp yaşadığı zaman dilimleri hakkında öngörüde bulunulabilir. Kısaca şirket isminden sonra bir de zaman kavramı devreye giriyor.

Peki sadece şirketin ismi ve içinde bulunduğunuz mevsim ya da ay bilgisi bilinerek borsa oynanır mı? Elbette hayır! Çünkü dikkat edilmesi gereken daha birçok unsur vardır. İleride BorsadaHissem sitemize ekleyeceğimiz ‘Borsada Kazanç ve Kayıp Nelere Bağlıdır?’ konu başlıklı yazımızın size bu konuda yardımcı olacağını umuyoruz.

Borsada Bilgi ve Tecrübe Neyi Değiştirir?

Genel mantık ile bakıldığında borsada hisse değeri düşen senetler alınmalı ve değeri yükselen senetler ise elden çıkarılmalı yani satılmalıdır. Teorik olarak bakıldığında gayet mantıklı bir yaklaşım. Ucuzdan al, daha yüksek fiyata sat ve kar elde et! Ama ne zaman?

Örneğin hisse senedi almak istiyorsunuz ama bakıyorsunuz ki payları borsada işlem gören şirket sayısı oldukça fazla. Peki hangisini satın alım için tercih edeceksiniz? Bir diğer örnek ise şu şekilde olsun: elinizde Alarko Holding hisse senedi var diyelim. Siz bu senetleri lot başına 5,4 TL’den almış olun. Satın alımınızdan 1 hafta sonra 5,4 TL olan hisse senedi lot fiyatının 6,1 TL’ye çıktığını farz edelim. Şimdi elinizde olan tüm lotları satma zamanı mı yoksa bekleyip değer artmasını mı beklemeli veya belli bir yüzdelik diliminde satış yaparak kalan hisse senetleri ile Alarko’yu takip mi etmeli? Tüm bu kararların en az riskle ve en karlı bir şekilde alınabilmesi için bilgi ve tecrübe ışına ihtiyaç duyulmaktadır.

Borsada Uzman Desteği

Borsada yatırım öncesi ve borsada mevcut hisse durumu olması halinde dahi sürekli araştırma yapılması gerekmektedir. Satın alınmak istenen hissenin o anlık durumu, gelecek hakkındaki tahmini durumu, hisse sahibi firmanın ekonomik durumu gibi birçok detay hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Hatta tüm bu konuların takibi sadece yatırım öncesi değil, aktif yatırım sürecinde dahi oldukça önemlidir. Çünkü her bilgi ile yatırım sürecinizi uzatma ya da kısaltma kararı almanız gerekmektedir.

Borsa hisselerinin durumunu etkileyen çok sayıda faktör vardır ve her birinin yakından takip edilerek yatırımlara yön verilebilmesi düşünüldüğü kadar da kolay değildir. Bu sebeple üst düzey yatırımcılar, yatırımlarına profesyonel bir şekilde yön vermelerini mümkün kılan finansal danışmanlık şirketleri ile çalışmaya başlarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir