Borsa İstanbul Endekslerinden İki Sıfır Atılıyor

Borsa İstanbul endekslerinden sıfır atılması için test çalışmalarına başlandı.

10 Temmuz 2020 Cuma günü (bugün) Borsa İstanbul’da endeks değerleri için sıfır atma işlemlerine başlanıyor. VİOP (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası) ile birlikte opsiyon sözleşmelerinde yapılacak değişiklikler kapsamında BIST Pay Endekslerinden sıfır atılması gerçekleşiyor.

Sıfır atılması konusunda başlatılan test çalışmalarında bugün (10 Temmuz 2020) işlemler endeksten sıfır atılmamış halleri ile sürdürülecek. Ancak bu akşam itibari ile gerekli tanımlamalar yapılmış olacak. 13 Temmuz 2020 Pazartesi günü borsa endekslerinden iki adet sıfır rakamı atılmış olarak güne başlanacak. 10.57.3.8 Pre-prod test ortamında endeks vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerindeki değişiklikler yapılmış şekilde sistem açılış günü pazartesi olarak belirlendi. Bugün ise gerekli testler sürdürülecek.

Teste Dahil Olmak İsteyenler Bugün Başlayabilir

Testlere katılım sağlamak isteyen yazılımcı kuruluşlar ve üyeler bugünkü işlemlerini 10.57.3.8 Pre-prod test ortamında gerçekleştirebilecekler. Cuma günü seans sonuna kadar gerekli tanımlamalar yapılarak istedikleri işlemleri borsa İstanbul endeksinden sıfır atılmış hali ile sürdürebilecekleri. 13 Temmuz 2020 Pazartesi günü ise tüm işlemler borsa endekslerinden iki adet sıfırın kalkmış olan hali ile açılacak.

10 Temmuz Pazar günü başlanmış olan test ortamı 11-12 Temmuz 2020 Cumartesi ve Pazar günleri de kapalı sistemde devam edecek. Yani hafta sonu da sıfırdan atılmış olan endeksler sistemde tanımlı olacak. Bu kapsamda 10 Temmuz 2020 Cuma günü akşam seansı yapılmayacaktır.

Borsa endekslerinin üzerinden iki sıfır atılma projesinin resmi olarak devreye alınış tarihi olarak ise 27 Temmuz 2020 günü şeklinde açıklanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir