İstanbul Borsasında yerini alan spor şirketi yüzde 218,1oranlık bir artış gösteren Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği İstanbul Borsasında Şampiyon oldu.

AA araştırmalarına göre spor endeksi aktif dönemde yüzde 50,2 değer kazandı. Trabzonspor, Galatasaray ve Beşiktaş kazanç sağlarken, tek zarar Fenerbahçe tarafından gündeme geldi.

Pandemiyle bağlantılı olarak ligin yeniden başlaması spor yatırımcıları için mutluluk kaynağı oldu.

Trabzonspor 58 puanla dönemi kapattı. Son 9 senenin en iyi dönemini sergileyerek şampiyonluğa ilk kez bu kadar yaklaştı.

Trabzonspor’un 9 sene içerisinde sergilediği bu büyük başarı borsaya da yansıdı. Piyasa değeri hiç 1 milyar lira olmayan Trabzonspor dikkatleri üzerine çekerek bu sene 1 milyar 985 milyon liraya ulaştı.

Trabzonspor’un hemen ardından yüzde 43,4 ile Galatasaray, yüzde 23,3 ile Beşiktaş takip ederken Fenerbahçe ise yüzde 13 değer kaybı ile gündeme geldi.

Yalnız Haziran ayı baz alındığında da yüzde 22,8 ile Beşiktaş son 2 maçını da galibiyetle sonlandırarak yatırımcılarına kazanç sağladı.

Galatasaray Borsada da Kayıp Yaşadı

Beşiktaş’ın ardından yüzde 19,8 ile Trabzonspor, yüzde 6,4 kazanç ile Fenerbahçe geldi. Ligdeki son 4 maçında galibiyet yüzü göremeyen Galatasaray ise yüzde 14,2 oranında bir kayıp yaşadı ve borsada yatırımcılarına da kayıp yaşattı.

Borsa İstanbul spor endeksine sahip şirketlerden Trabzonspor en yüksek piyasa değerine sahip olarak 1 milyar 616 milyon 911 bin 916 lira değere ulaştı. Trabzon sporu 1 milyar 571 milyon 400 bin lira ile Galatasaray izledi. 1 milyar 246 milyon 158 bin 200 lira ile Fenerbahçe ve 724 milyon 800 bin lira piyasa değeriyle Beşiktaş izledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir