QNB Finansbank tarafından Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurusu yapılan bono dağıtım talebi onaylandı. İlgili haber ise Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda yayınlandı. Açıklamada ise:

“Sermaye Piyasası Kurulu’nun 8 Ağustos 2019 tarih ve 44/1042 sayılı izni ile onaylanmış olan izahname kapsamında halka arz edilmeksizin nitelikli yatırımcıya satış yoluyla ihracı gerçekleştirilen 98 gün vadeli TRFFNBKE2016 ISIN kodlu iskontolu bononun dağıtılan nominal tutarı 303.250.000- TL olarak gerçekleşmiştir.” ibaresi yer aldı.

Tamamı için http://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/853071 adresine göz atabilirsiniz

Resmi olarak kabul gören bonolar halka arz edilmeyecek, sadece nitelikli yatırımcılara sunulacak. Bono satışları yurt içi bazlı olacak.

Nitelikli Yatırımcı Kimdir?

QNB Finansbank şirketinin sunmaya başladığı bonolardan satın alabilmek için öncelikle nitelikli yatırımcı olmanız gerekiyor. Peki nitelikli yatırımcı kimdir?

Kanunda nitelikli yatırımcı şu şekilde açıklanmaktadır:

”Yerli ve yabancı yatırım fonları, emeklilik fonları, yatırım ortaklıkları, aracı kurumlar, bankalar, sigorta şirketleri, portföy yönetim şirketleri, ipotek finansmanı kuruluşları, emekli ve yardım sandıkları, vakıflar, Sosyal Sigortalar Kanununun ilgili maddesince kurulmuş sandıklar, kamuya yararlı dernekler ile nitelikleri itibariyle bu kurumlara benzer olduğu Kurulca belirlenecek diğer yatırımcılar ve sermaye piyasası araçlarının ihraç tarihi itibariyle en az 1 milyon lira tutarında Türk Lirası, yabancı para veya sermaye piyasası aracına sahip gerçek ve tüzel kişiler”

Serbest Piyasa Kurulu’nun ilgili açıklamasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

QNB Finansbank Bonosunun Detayları

QNB Finansbank A.Ş. borçlanma aracı satışın tamamlanması faiz içeren bonolar şeklinde onaylandı. Sermaye Piyasa Kurulu’nun onayı ile gerçekleşecek olan bono, TRFFNBKE2016 ISIN ismi ile faaliyetlerini sürdürecek. 98 gün vadeli olarak dağıtılan bononun nominal değeri ise 303 bin 250 TL. olarak belirlendi.

Finansman bono satışları için satışa başlanma tarihi 25.06.2020 ve satışın tamamlanma tarihi 25.06.2020 olarak belirtilmiştir. İhraç edilecek olan sermaye piyasası aracının vadesi 02.10.2020 tarihi olarak belirlenmiştir. 98 günlük vade için faiz oranları ise şu şekilde belirlenmiştir. Yıllık basit usulde yüzde 8,40 ve yıllık bileşik usulde ise yüzde 8,66’dır.

Borsada QNBFB Hisse Durumunu Etkiler mi?

QNB Finansbank 98 gün vade ile nitelikli yatırımcılardan borç alacak. Elde edeceği bu getirinin QNBFB hisse senedi değeri üzerine bir etkisinin olup olmayacağı merak konusu. Büyük ve güvenilir yatırım şirketlerinin yayınladıkları haberlerin takipçisi olacağız. Bu konu ile ilgili öngörünün yayınlanması durumunda sağlam kaynaklardan elde edeceğimiz bilgileri direk sizler ile paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir